T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Turgutlu Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Turgutlu Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

ANNE&BEBEK

Güncelleme Tarihi: 23/06/2020

TURGUTLU DEVLET HASTANESİ ANNE DOSTU HASTANE ÜNVANINI KORUMANIN HAKLI GURURUNU YAŞAMAKTADIR


Turgutlu Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ümit Aksoy Turgutlu Devlet Hastanesinin Türkiye’de 2015 yılında ilk“Anne Dostu Hastane” ünvanı  verilen üç hastaneden biri olduğunu, 2019 yılında da tüm kriterleri yerine getirerek bu ünvanı hak ettiğini, Sağlık Bakanlığınca yapılan son yıllık değerlendirme sonucunda da ünvanlarının güncellendiğini söyledi. Değerlendirme sürecinde emeklerinden dolayı Hastane Yöneticileri ile Doğumhane, Kadın Doğum Servisi  birim çalışanlarına teşekkür eden Aksoy, “Anne Dostu Hastane” ile ilgili şu bilgileri verdi: “Anne Dostu Hastane Projesi, Sağlık Bakanlığımız tarafından anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek ve hastanelerin güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen önemli bir projedir. Anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amaçlanmıştır. Anne, bebek ve aile dostu modelde, mahremiyete dayalı tek kişilik “Doğum Üniteleri”nin oluşturulması esas alınmıştır. Normal doğumu özendirmek, müdahale oranlarını azaltmak hedeflenmektedir. Yanında uygun bir refakatçi ile gebeler kendilerini rahat, ev ortamında hissedebilmeli, hareket özgürlüğü sağlanabilmelidir. Anne dostu hastanelerde görev yapan ebelere ise düzenli aralıklarla eğitim verilerek ebeliğin güçlendirilmesi ve hizmet kalitesinde artış sağlanmaktadır. Turgutlu halkına çok yakışan bu ünvanı kazandırmanın ve anne sağlığı hizmetlerinin niteliği ile niceliğini artırarak anne adaylarımıza güvenli, kaliteli doğum hizmeti sağlayabilmenin gururu ve mutluluğunu beraberinde yaşıyoruz. Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının en temel hakkıdır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

  • A1.jpg
  • A2.jpg
  • A3.jpg
1-7 Ekim Dünya emzirme haftası olarak kutlanmaktadır. Dünya sağlık örgütü ilk 6 ay bebeklerin su dahil hiçbir ek gıda almadan sadece bu mucizevi besinle beslenmeleri gerektiği konusunda bilgilendiriyor. Emzirmenin 2 yaşına kadar da devam ettirilmesini destekliyor.
Sağlık Bakanlığı Bebek Dostu Hastane projesi ile anneleri emzirmenin önemini ve anne sütünün faydalarını anlatan eğitimler yapıyor.

Bu çalışmalar kapsamında Turgutlu Devlet Hastanesi olarak emziren anne ve gebelere emzirme haftası etkinliklerinde anne sütünün önemi, anne ve bebek sağlığına katkıları sözlü ve görsel eğitimler ile anlatılmıştır.


  • E1.jpeg
  • e2.jpeg
  • e3.jpeg
  • e7.jpeg
  • e8.jpeg
  • e9.jpeg
  • Emzirme.jpeg